Kurczak, kryptonim i quiche królewski

Koronacja monarchy to jednak jest niesamowite wydarzenie. Tylko jak tu się przyzwyczaić do króla, gdy przez całe moje życie dziecięce, szkolne, studenckie i zawodowe zawsze była królowa? I właśnie dziecięciem będąc zobaczyłam Królowę Elżbietę II po raz pierwszy w jakimś zagranicznym czasopiśmie, które przyjechało do nas w paczce z Zachodu 😉 Potem już zawsze była obecna w moim życiu bo zaczęłam się uczyć angielskiego 😊

Nauka języka obcego to nie tylko gramatyka i słówka. Nasiąkamy kulturą, historią i tradycjami danego kraju. I oczywiście chcemy tam jak najszybciej pojechać. Dlatego wydarzenia związane z Wielką Brytanią (The United Kingdom of Great Britain and Ireland) są mi bliskie, nie tylko ze względów zawodowych.

Zarówno pogrzeb królowej (Operation London Bridge) jak i koronacja króla (Operation Golden Orb) są planowane z dużym wyprzedzeniem, a plan ceremonii (order of service) jest dostępny w Internecie. I jest to bardzo ciekawa lektura! Ceremonię rozpoczyna arcybiskup Canterbury wypowiadając tradycyjną formułę: „I here present unto you King Charles, your undoubted King: Wherefore all you who are come this day to do your homage and service, are you willing to do the same?” (Przedstawiam wam króla Karola, waszego niezaprzeczalnego króla. Wszyscy, którzy tu przybyliście, by złożyć hołd i służyć: Czy jesteście gotowi to uczynić?). 

Dokument koronacyjny z 1953 roku był opatrzony herbem Wielkiej Brytanii z napisem: Dieu et mon droit (z fr. „Bóg i moje prawo”). Emblemat koronacyjny Króla Karola III to hołd dla świata przyrody i czterech narodów Zjednoczonego Królestwa: róża angielska (the rose of England), oset szkocki (the thistle of Scotland), żonkil walijski (the daffodil of Wales) i koniczyna z Irlandii Północnej (the shamrock of Northern Ireland). Kwiaty razem tworzą kształt korony św. Edwarda używanej podczas koronacji władców Anglii i Wielkiej Brytanii od XIII wieku.

Ale koronacja to nie tylko oficjalny ceremoniał, to również ciekawostki kulinarne. Na bankiet koronacyjny Królowej Elżbiety II przygotowano kurczaka na zimno w sosie majonezowym z curry, który można podawać jako sałatkę lub jako nadzienie do słynnych trójkątnych kanapek (wedge sandwich). Siedemdziesiąt lat później, w czasach, gdy kuchnia roślinna coraz częściej gości na naszych stołach, a ekologiczne podejście do życia to kwestia ponadnarodowa, podano danie wegetariańskie – quiche królewski ze świeżym szpinakiem, bobem, świeżym estragonem i serem Gruyere.

Przepis znajdziemy na stronie www.royal.uk , a sezon na bób dopiero przed nami więc kto wie… ?

God save King Charles.

Udostępnij

Facebook
LinkedIn